Největší bioplynová stanice v Evropě vyfasovala pokutu sedm milionů

13.09.2009 10:45

Největší bioplynová stanice v Evropě vyfasovala pokutu sedm milionů

velikost textu:
9. září 2009  14:28
Pokutu sedm milionů korun uložila Česká inspekce životního prostředí bioplynové stanici Velký Karlov. Ta je největší svého druhu v Evropě, ale podle úředníků jí chybí takzvané integrované povolení k provozu. O ně musí zažádat každá společnost, která svou činností výrazně zatěžuje životní prostředí.

 

Pětimilionovou pokutu již inspekce firmě udělila loni v listopadu. Společnost Zevo se však proti ní odvolala, v lednu pak pokutu potvrdilo ministerstvo životního prostředí.

Podle firmy je taková pokuta likvidační, proto se společnost bude bránit soudní cestou. "Podali jsme odvolání," uvedl Bohumír Rada, předseda Agrodružstva Jevišovice, které je s firmou Zevo majetkově propojeno.

Provozovatelé stanice jsou přesvědčeni, že pokuta není na místě. "Když se stanice uváděla do provozu, byla to jediná bioplynka toho druhu v republice. Ta legislativa v té době ale nebyla taková jako dnes. Pokuta je za to, že stanici provozujeme bez integrovaného povolení. Ale po jejím spuštění se vycházelo z toho, že integrované povolení nebylo v té době potřeba," řekl dříve šéf stanice Oldřich Kukla.

Pokutu dostala už pětkrát

Stanice tehdy zpracovávala méně než deset tun vedlejších živočišných produktů denně, na což se integrované povolení nevztahuje.

Inspekce však trvá na svém. "Při loňské kontrole v období od 1. února do 23. července byla stanice prokazatelně provozována bez tohoto povolení. Vzhledem k tomu, že tento protiprávní stav trvá již od roku 2006, byla pokuta stanovena při vyšší hranici sazby," uvedl již v prosinci Oldřich Janeba z inspekce.

Není to přitom jediná pokuta stanici. Podle Janeby pokutovala inspekce v roce 2007 tuto společnost celkem pětkrát v celkové výši 910 tisíc korun a loni dostala "bioplynka" dvoumilionovou pokutu, rovněž za provoz bez integrovaného povolení.

Stanice pracuje nepřetržitě, využívá rozkladu biologických zbytků na bioplyn. Denně tak spotřebuje až 250 tun odpadu. Obyvatelé okolních obcí si donedávna stěžovali na silný zápach, který se ze stanice linul. Nyní již podle nich zápach značně polevil.

Kontakt

Neváhejte nás kontaktovat v případě Vašich připomínek.